17-latek z Mławy podejrzany o zabójstwo Mai, a także jego ofiara mieli postępowania w sądzie
Odpowiadając na pytania PAP, dotyczące 17-latka z Mławy, który podejrzany jest o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem o rok młodszej znajomej, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Płocku Iwona Wiśniewska-Bartoszewska przekazała w środę, że w latach 2021-2022 toczyły się wobec niego cztery postępowania w wydziale rodzinnym i nieletnich mławskiego Sądu Rejonowego.
Dwa postępowania dotyczyły czynu karalnego, a dwa demoralizacji, przy czym w trzech przypadkach postępowania umorzono, a wydane w tych sprawach orzeczenia są prawomocne. W jednym postępowaniu z 2022 r. o czyn karalny, orzeczono natomiast środek wychowawczy w postaci zakazu kontaktu z pokrzywdzonym oraz nadzór kuratora sądowego - postanowienie to jest również prawomocne.
Jak podała PAP rzeczniczka płockiego Sądu Okręgowego, aktualnie wobec 17-latka przed sądem dla nieletnich toczy się jeszcze jedno postępowanie o czyn karalny, w ramach którego prowadzone są czynności dowodowe. Sprawa została zarejestrowana w 2024 r. Pierwsza rozprawa odbyła się w styczniu tego roku. Sąd przesłuchał wtedy świadka oraz zlecił dwie opinie, w tym biegłego chirurga, a także Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów.
W marcu w postępowaniu tym wpłynęła opinia biegłego chirurga, do której zastrzeżenia złożyła prokuratura. Opinia uzupełniająca wpłynęła w kwietniu. "Nieletni wraz z rodzicem nie stawił się bez usprawiedliwienia na termin badań Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. W sprawie wyznaczono kolejny termin rozprawy" - zaznaczyła sędzia Wiśniewska-Bartoszewska.
Przekazała także, że przed sądem dla nieletnich toczyły się postępowania wobec 16-latki, ofiary zabójstwa. W latach 2022-2023 do sądu trafiło w sumie osiem spraw, przy czym cztery z nich, a następnie trzy, połączono w dwóch odrębnych postępowaniach do wspólnego rozpoznania.
W postępowaniu z 2022 r. o demoralizację orzeczono środek wychowawczy w postaci nadzoru kuratora sądowego, natomiast w postępowaniu z 2023 r. o czyn karalny oraz o demoralizację orzeczono środek wychowawczy w postaci upomnienia - w obu przypadkach orzeczenia te uprawomocniły się. Tak było również w przypadku ostatniego postępowania z 2023 r. o czyn karalny, w którym także orzeczono upomnienie.
Sąd nie ujawnia szczegółów spraw, w których wszczęto postępowania wobec 17-latka i 16-latki, gdyż postępowania w sprawach nieletnich toczą się z wyłączeniem jawności.
Śledztwo, dotyczące zabójstwa 16-lastki prowadzi mławska Prokuratura Rejonowa. Według dotychczasowych ustaleń, oboje - podejrzany 17-latek i ofiara - znali się wcześniej, spotkali się 23 kwietnia i tego dnia wieczorem doszło do zabójstwa Mai. Śledczy nie udzielają szczegółowych informacji na temat relacji łączących oboje.
Oficjalne zgłoszenie o zaginięciu 16-latki wpłynęło 24 kwietnia. Poszukując zaginionej, policja informowała, że ostatni raz była ona widziana 23 kwietnia, gdy wyszła z domu do mieszkającego w pobliżu kolegi. Jej zwłoki odnaleziono 1 maja w zaroślach w pobliżu zakładu produkcyjnego należącego do rodziny podejrzanego.
W ramach śledztwa prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu 17-latkowi zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania zatrzymano go 1 maja w Grecji, dokąd wyjechał w ramach szkolnej wymiany uczniów. Przed sądem nie zgodził się na ekstradycję do Polski. Procedura ekstradycyjna trwa.
Wstępne wyniki sekcji zwłok 16-latki wykazały, że zgon nastąpił na skutek rozległych obrażeń głowy od wielokrotnych uderzeń.(PAP)
mb/ mark/
