reklama
kategoria: Kraj
10 październik 2024

Setki gatunków wirusów znaleziono na szczoteczkach do zębów

zdjęcie: Setki gatunków wirusów znaleziono na szczoteczkach do zębów / fot. PAP
fot. PAP
Na szczoteczkach do zębów i głowicach prysznicowych udało się znaleźć ponad 600 rodzajów wirusów infekujących bakterie (bakteriofagów), w tym wiele dotychczas nieznanych – informuje pismo "Frontiers in Microbiomes".
REKLAMA

Już od pewnego czasu wiadomo, że szczoteczki do zębów i głowice prysznicowe są pełne bakterii - pochodzących z ust użytkowników i z dostarczanej siecią wodociągową wody. Niewiele jednak było wiadomo o samych "łazienkowych" wirusach.

Zainspirowana wcześniejszymi badaniami (które wskazywały na powstawanie zawierających bakterie aerozoli podczas spłukiwania muszli klozetowej) Erica Hartmann z Northwestern University w Illinois i jej współpracownicy pobrali wymazy z 92 głowic prysznicowych i 36 szczoteczek do zębów pochodzących z łazienek osób mieszkających w USA.

Dzięki sekwencjowaniu DNA pobranych próbek naukowcy odkryli - głównie na szczoteczkach do zębów - ponad 600 bakteriofagów, czyli wirusów, które infekują bakterie. Wiele z nich nie zostało wcześniej opisanych. Niemal na każdej badanej szczoteczce znajdował się odmienny zestaw wirusów.

Bakteriofagi są nieszkodliwe dla ludzi. Albo przejmują kontrolę nad bakterią, aby tworzyć kopie samych siebie, a następnie - uśmiercić bakterię, albo integrują się z genomem bakterii i zmieniają jej zachowanie. Naukowcy mają nadzieje, że badania nad bakteriofagami pozwolą znaleźć nowe metody zabujania lekoopornych bakterii. Zwłaszcza, że znalezione podczas badania bakteriofagi były większości mykobakteriofagami, które infekują prątki, patogenne gatunki wywołujące choroby, takie jak trąd, gruźlica i przewlekłe infekcje płuc. Jak przypuszcza Hartmann, pewnego dnia naukowcy będą mogli wykorzystać mykobakteriofagi do leczenia tych i innych infekcji, a także do oczyszczania instalacji wodno-kanalizacyjnych z patogenów.

Bakteriofagi, które zidentyfikowali naukowcy z Northwestern University (DOI: 10.3389/frmbi.2024.1396560) prawdopodobnie znajdują się na każdej wilgotnej powierzchni w domu, na przykład na zlewozmywakach czy we wnętrzach lodówek. Jak jednak uspokajają autorzy, większość jest nieszkodliwa, a czyszczenie mieszkania nie wymaga stosowania ostrych środków, takich jak wybielacz. Na przykład słuchawki prysznicowe można moczyć w occie, aby usunąć nagromadzony osad wapienny, lub po prostu myć je zwykłym mydłem i wodą. Trzeba też regularnie wymieniać szczoteczki do zębów.

"Mikroby są wszędzie i zdecydowana większość z nich nie wywoła u nas choroby - powiedziała Hartmann. - Im częściej atakujemy je środkami dezynfekującymi, tym bardziej prawdopodobne jest, że rozwiną oporność lub staną się trudniejsze do leczenia. Wszyscy powinniśmy je po prostu zaakceptować". (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Koluszki
5°C
wschód słońca: 06:56
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Koluszkach

kiedy
2025-03-22 18:00
miejsce
Sala Widowiskowa Urzędu Miejskiego...
wstęp biletowany