22 listopad 2023

Koluszki: miasto na Równinie Koluszkowskiej

zdjęcie: Koluszki: miasto na Równinie Koluszkowskiej / PromocjaK/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
PromocjaK/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Zapraszamy do miasta Koluszki położonego w malowniczej historycznej ziemi łęczyckiej. Spacerując ulicami Koluszek, przenieś się w czasie. Miasto kryje w sobie fascynującą historię, którą możesz odkrywać w zabytkowych zakątkach i miejscach.

Tego szukamy w Koluszkach

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Koluszki, praca Koluszki, Koluszki, sp2 Koluszki, Biesiadowo Koluszki, apteka Koluszki.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Koluszkach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.

Dokładna data założenia Koluszek nie jest znana. Pierwsza informacja o Koluszkach, znanych jako Coluscovice, pochodzi z roku 1399 i została odnotowana w brzezińskich księgach sądowych. Z tych źródeł dowiadujemy się, że w tamtym okresie w Koluszkach istniał młyn i komora celna. Warto zaznaczyć, że ówczesne Koluszki – Coluscovice – znajdowały się nieco w innym miejscu niż obecnie, nad rzeką Mrogą, na ważnym szlaku handlowym między Piotrkowem Trybunalskim a Brzezinami. Ślady dawnych Koluszek przetrwały do dziś, a obszar, gdzie kiedyś się znajdowały, nosi obecnie nazwę Stare Koluszki.

Przez wieki rozwój Koluszek postępował powoli, ale los miał inny plan, który został zrealizowany dzięki budowie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. W 1846 r. niedaleko wioski powstała linia kolejowa łącząca Warszawę z Wiedniem. W 1865 r. do Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej dodano trasę łączącą ją z Łodzią. To był przełomowy moment dla Koluszek. W 1866 r. ukończono Droga Żelazna Fabryczno-Łódzka, nadając Koluszkom status pierwszego węzła kolejowego w Królestwie Polskim. Od tego czasu miasto dynamicznie się rozwijało, będąc główną stacją pasażerską i towarową obsługującą Łódź. Zyskało również przydomek "Bramy Łodzi", ponieważ każdy podróżujący do czy z Łodzi musiał przejechać przez Koluszki. W 1885 r. do Koluszek dotarła odnoga szerokotorowej Drogi Żelaznej Iwangorodzko-Dąbrowskiej, czyniąc z nich węzeł trzech linii kolejowych kierujących się na cztery strony świata.

W 1914 r. wybuchła I wojna światowa, a listopad tego samego roku przyniósł Koluszkom jedną z największych operacji manewrowych tego konfliktu – Operację Łódzką. Niemieckie siły zajęły koluszkowską stację, paląc trzy dworce i przyległe budynki, a wieże ciśnień zostały doszczętnie zniszczone. Po wycofaniu się Rosjan miasteczko znalazło się pod okupacją niemiecką. W 1916 r. Niemcy wznieśli drewniany kościół ewangelicki, a w 1917 r. reaktywowano Koło Polskiej Macierzy Szkolnej w Koluszkach, które za zadanie miało rozwijanie oświaty. W tym samym roku utworzono Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne.

Po odzyskaniu niepodległości Koluszki przeżyły gwałtowny rozwój, ciesząc się świetnym położeniem i przyjmując miano "Bramy Łodzi". Miasto gościło wiele znanych postaci, a dworzec był miejscem ważnych wydarzeń, od uroczystego przyjęcia Ferdinanda Focha po śpiew Jana Kiepury z okna pociągu. Kolejarze z Koluszek wzięli udział w przewrocie majowym w 1926 r., blokując tory kolejowe. W latach 1922-1926 Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro zamieszkiwali i tworzyli w Koluszkach. Pod koniec lat 30. miasto było dobrze rozwinięte, z tartakami, gorzelnią, rzeźnią, rozlewnią soków, kinem, sklepami i innymi przedsiębiorstwami. W 1936 r. społeczeństwo koluszkowskie próbowało uzyskać prawa miejskie, jednak te starania przerwał wybuch II wojny światowej.

1 września 1939 r. rozpoczęła się druga wojna światowa. Koluszki, będące strategicznym węzłem kolejowym, natychmiast stały się celem bombardowań już pierwszego dnia konfliktu. W trakcie wrześniowych nalotów działania obrony przeciwlotniczej były aktywne, lecz niestety kilka istotnych budynków, takich jak Szkoła Powszechna przy ul. Mickiewicza czy budynek poczty i telegrafu przy ul. Brzezińskiej, uległo zniszczeniu. 6 września 1939 r. Niemcy zajęli Koluszki, nadając im status miasta w 1940 r.

Wyzwolenie Koluszek miało miejsce 18 stycznia 1945 r., a tego samego dnia utworzono Komitet Obywatelski, który przekształcił się później w Miejską Radę Narodową. Legalnie działająca przez 4 lata, doprowadziła do ponownego usytuowania Koluszek jako miasta, a 1 kwietnia 1949 r. oficjalnie nadano im tytuł miasta.

Po wojnie jednym z głównych problemów miasta była niedostateczna liczba mieszkań. W 1964 r. powstała Koluszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która zaczęła budować budynki przy ul. Traugutta i ul. Głowackiego. Mimo dynamicznego rozwoju brak infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej ograniczył dalszą budowę. Ważnym krokiem było zbudowanie w 1975 r. wiaduktu nad torami kolejowymi oraz ciepłowni przy Zakładzie Odlewniczym, zapewniającej ogrzewanie i ciepłą wodę dla ponad 50 budynków mieszkalnych. W latach 80. powstała Stacja Uzdatniania Wody, a gaz ziemny dotarł do mieszkań i zakładów pracy.

W 1975 r. Koluszki stały się siedzibą gminy, a w 1999 roku znalazły się w Powiecie Łódzkim Wschodnim, w Województwie Łódzkim. Miasto i gmina znacząco rozwijały się w ostatnich latach, z budową strefy ekonomicznej, remontami dróg, budynków użyteczności publicznej i innymi inwestycjami, co sprawia, że rozwój Koluszek jest szczególnie widoczny w porównaniu do sąsiednich samorządów.

Nie przegap najważniejszych informacji

Fakty